Preskočiť na hlavný obsah
Investor

Potenciál pracovnej sily na východnom Slovensku


Výhody lokality Valaliky Industrial Park

Technická pripravenosť

Štátny priemyselný park ponúkne 381 ha rovinatých pozemkov, vhodných na zakladanie priemyselných budov a plne vybavených všetkými inžinierskymi sieťami a infraštruktúrou.

Areál je možné rozšíriť o ďalších 177 ha.

Strategická poloha

Areál sa nachádza južne od Košíc, 2. najväčšieho mesta na Slovensku a neoficiálneho hlavného mesta východného Slovenska.

Košice ponúkajú najvyššiu životnú úroveň v regióne, ktorý sa stále dynamicky rozvíja. S rastúcim počtom cudzincov žijúcich v meste sa celý región stáva priateľským k cudzincom a multikultúrnym.

Lokalita sa nachádza v tesnej blízkosti troch susedných krajín (Ukrajina, Poľsko a Maďarsko do 100 kilometrov). Strategická poloha areálu umožňuje každodenné dochádzanie obyvateľov Maďarska.

Dostupná pracovná sila

Mesto Košice a okolité okresy s mierou nezamestnanosti vyššou ako je  národný priemer ponúkajú výbornú dostupnosť pracovnej sily, tak na pozície pracovníkov s modrými goliermi, ako aj pracovníkov s bielymi goliermi.

Ľudia pochádzajúci z východného Slovenska z dôvodu nedostatku pracovných príležitostí pracujú v zahraničí alebo v západnej a strednej časti Slovenska.

Mesto Košice, ktoré je sídlom technickej univerzity, má skvelú univerzitnú infraštruktúru s technickým, ekonomickým, medicínskym, sociálnym a IT zázemím s viac ako 30 000 študentmi.

Logistika

Areál sa nachádza priamo pri diaľnici vedúcej do Bratislavy alebo Budapešti. Materiál a tovar je možné prepravovať aj železničnou vlečkou.

Strategický park a mesto Košice sa nachádzajú na strategických koridoroch TEN-T. Je možné využiť aj neďaleké nákladné terminály kombinovanej dopravy.

Atraktívne stimuly

Maximálna intenzita investičných stimulov v Košickom kraji je 50 % z oprávnených nákladov (+10 % bonifikácia), čo je najvyššia možná sadzba v Európskej únii.

Priestor pre veľkého zamestnávateľa

Okrem spoločnosti U. S. Steel v Košiciach chýba veľký priemyselný zamestnávateľ. Košice sú jedným z posledných regiónov v EÚ, ktoré sú schopné plne pokryť rozsiahlu technicky vyspelú výrobu.

Východné Slovensko s už teraz silnou dodávateľskou základňou (napr. v automobilovom priemysle) ponúka stále veľké nevyužité kapacity pre OEM a nových dodávateľov.

Zelená energia

100 % dodávok plynu a elektriny je možné pokryť zárukami pôvodu, ktoré preukazujú použitie obnoviteľného zdroja energie. Slovensko má jeden z najekologickejších energetických mixov v Európe.

Spolu viac ako 78 % elektriny na Slovensku bolo v roku 2020 vyrobených z nízkouhlíkových zdrojov (obnoviteľné zdroje a jadrová energia).

Od roku 2024 bude Slovensko uhlíkovo neutrálne (čo sa týka výroby elektriny), a to ako prvá krajina v stredoeurópskom regióne.